flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Правовий висновок Верховного Суду України у справі про знесення самочинного будівництва

18 грудня 2014, 14:34
 
Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах 19 листопада 2014 року ухвалив постанову у справі № 6-180цс14 предметом якої був спір про знесення самочинного будівництва.
 
За змістом частин четвертої та сьомої статті 376 ЦК України залежно від ознак самочинного будівництва особи, зазначені у цих пунктах, можуть вимагати від особи, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво: знесення самочинно збудованого об’єкта або проведення перебудови власними силами або за її рахунок; приведення земельної ділянки в попередній стан або відшкодування витрат.
З урахуванням змісту зазначеної норми у поєднанні з положеннями статей 16, 386, 391 ЦК України позивачами за такими вимогами можуть бути відповідний орган державної влади або орган місцевого самоврядування та інші особи, право власності яких порушено самочинним будівництвом.
Отже, за змістом статті 376 ЦК України вимоги про знесення самочинного будівництва інші особи можуть заявляти за умови доведеності факту порушення прав цих осіб самочинною забудовою. Такий висновок узгоджується з нормами статей 3, 15, 16 ЦК України, статті 3 ЦПК України,  згідно з якими кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
У той самий час, частиною другою статті 386 ЦК України закріплений окремий превентивний (попереджувальний) спосіб захисту права власності, який на відміну від інших способів передбачає захист права власності у випадку, коли порушення права ще не відбулося, але є підстави вважати, що воно має статися. Зміст такого захисту полягає в тому, що у передбачених законом випадках з метою попередження порушення права власності застосовуються примусові заходи без покладення на нього юридичної відповідальності.
Таким чином, виходячи зі змісту частини другої статті 386 ЦК України, позов про превентивний захист права власності може бути пред’явлений власником, який має підстави передбачити можливість порушення свого права власності іншою особою.
 

З повним текстом постанов Верховного Суду України у цій справі можна буде ознайомитися на офіційному веб-сайті суду за наступним посиланням: http://www.scourt.gov.ua/clients/vsu/vsu.nsf/(documents)/9FE9022C7A3BEE1EC2257D9D00450A08.