flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

29.11.2012 року опубліковано статтю в рекламно-інформаційну газету "Фортуна" про новели КПК України

29 листопада 2012, 12:42

 

Продовження судово-правової реформи в Україні.

20 листопада 2012 року набрав чинності новий Кримінальний процесуальний кодекс  України.

 

07 липня 2010 року прийнятий в новій редакції Закон України "Про судоустрій та статус суддів", що визначає правові засади організації судової влади та здійснення правосуддя в Україні. Прийняття нового Закону стало першим кроком у докорінних змінах судової реформи України.

Наступним кроком судової реформи стало прийняття 13 квітня 2012 року Верховною Радою України нового Кримінального процесуального кодексу України який набрав чинності з 20 листопада 2012 року. В новому КПК знайшли відображення положення, раніше не відомі кримінально-процесуальному законодавству України, законодавцю в значній мірі вдалося усунути прогалини та недоліки регулювання, які мали місце у КПК 1961року.

Завданнями кримінального судочинства згідно зі ст. 2 нового КПК України є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був  притягнутий до  відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений і жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу.

Новим КПК України передбачено, що принцип верховенства права у кримінальному провадженні та кримінальне процесуальне законодавство України застосовуються з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

Стадія кримінального провадження як порушення кримінальної справи, перестає існувати, а досудове слідство уже вважається формою досудового розслідування, в якій здійснюється розслідування злочинів. Досудове розслідування в свою чергу є стадією кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності.

Новим КПК передбачено створення нового органу досудового розслідування - Державного бюро розслідувань, в той же час органи прокуратури не виконуватимуть слідчих функцій.

Вперше передбачено введення посади слідчого судді, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому КПК, судового контролю за дотриманням прав, свобод, та інтересів осіб у кримінальному провадженні та визначення запасного судді автоматизованою системою документообігу суду для конкретного судового провадження.

В новому КПК вводиться поняття розумних строків, як однієї із засад кримінального провадження. Такими вважаються строки, які є об’єктивно необхідними для виконання процесуальних  дій та прийняття процесуальних рішень.

У зв’язку з поділом кримінальних правопорушень на злочини і кримінальні проступки, вперше врегульовано питання про особливості досудового розслідування кримінальних проступків.

У кримінальному провадженні, для проведення якого потрібен значний час, вперше передбачається призначення запасного судді, який перебуває в залі судового засідання протягом судового розгляду.

Суду вперше надається право з метою ухвалення справедливого судового рішення та захисту прав людини і її основоположних свобод вийти за межі висунутого обвинувачення,зазначеного в обвинувальному акті, лише в частині зміни правової кваліфікації кримінального правопорушення, якщо це покращує становище особи, стосовно якої здійснюється кримінальне провадження.

Вперше допускається проведення процесуальних дій у режимі  відео конференції під час судового провадження. Судове провадження може здійснюватися в такому режимі під час трансляції з іншого приміщення, у тому числі яке знаходиться поза межами приміщення суду (дистанційне судове провадження). В Стрийському міськрайонному суді Львівської області буде встановлено обладнання, необхідне для проведення відео конференції.

У зв’язку з введенням новим КПК суду присяжних  у складі двох професійних суддів та трьох присяжних, якими справа розглядається у тому випадку, якщо має місце кримінальне провадження в суді першої інстанції щодо злочинів, за вчинення яких передбачено довічне позбавлення волі і з цього приводу заявлено клопотання обвинуваченим. 15 листопада 2012 року в приміщенні Стрийського міськрайонного суду Львівської області за адресою: м. Стрий, вул. Валова, 12 відбулася зустріч з тридцятьма присяжними на якій обговорювалися основні засади кримінального провадження, права та обов’язки присяжних під час розгляду кримінальних справ.

 

  

 Голова Стрийського міськрайонного суду

                                                               В.М. Бораковський